Nejlepší lék na pandemii? Buďte v kondici!

Autor: tk <tkucera@softbalvlasim.cz>, Téma: Novinky, Vydáno dne: 20. 03. 2020

"Dáreček" z Číny se vesele šíří po republice, nikdo si nemůžeme být jistí, co nás čeká. Pořád ale platí to stejné - tělo nejlíp bojuje s nemocí, pokud se o něj ve zdraví dobře staráme ...

Zdravé tělo by samozřejmě nemohlo fungovat bez zdravého ducha. Začněte tedy hlavně u něj - zařiďte si pro karanténu příjemné prostředí (barvy, světlo, čerstvý vzduch), minimálně 1x denně si zazpívejte nebo alespoň zahalekejte při nějaké písničce a pokud to jde, nezapomeňte na procházku (ideálně někde 'in the middle of nowhere'). Večer je prý nejlepším antivirotikem piceatanoll v plném červeném víně (takže ne tramín a podobné bledule) - samozřejmě max 2dcl. Na závěr dne rozhodně vezměte dobrou knížku - ať už papírovou nebo elektronickou - a rozhodně bez použití bílého světla. Mobily, počítače a televize by měly usnout minimálně 2 hodiny před vámi a určitě jinde než tam, kde spíte. Protože každý den budete chtít nabrat okolo 8mi hodin plnohodnotného spánku.


Každá výkonná jednotka potřebuje kvalitní palivo, kterým stěží může být každodenní černý čaj a koláč k snídani, svíčková s deseti k obědu a párek k večeři. Samozřejmě není problém něco takového občas zařadit - obzvlášť po pořádném fyzickém výdeji, po několika dnech takové kůry ale můžeme očekávat hlavně vrstvy tuku, černé svědomí a nízkou skutečně využitelnou energii. Základem každého dne ale není ani hromada zeleniny! Pro dobrou fyzickou a duševní kondici stačí držet správnou vyváženost jídelníčku a správnou porci paliva pro konkrétní činnost, na kterou se chystáte. Vás, kdo jste měli horší noc, ráno dobře probere kousek ovoce nebo rovnou jeho mixu ve formě smoothie. Pokud se chystáte hlavně klikat na počítači, pomůže půl hrnku cereálií s nějakou energetickou vzpruhou ve formě kousků čokolády, banánu atp. Pokud se chystáte na těžkou fyzickou aktivitu, pořádná porce šunky, sýra, dobře omaštěných míchaných vajíček, pečiva nebo nějaké podobné energeticko-bílkovinné bomby rozhodně neuškodí. Pro lepší imunitu někdo doporučuje po ránu i lžičku kokosového oleje. Stejné to bude i během dne - více vlákniny s cukry pro mozek, více bílkovin s nějakou přílohou pro zvýšenou činnost svalů. Večer opět záleží na tom, v jakém jste stavu - po fyzickém výkonu, kdy cítíte, že vám ještě běží metabolismus naplno, se hodí doplnit energii a i sladké či slané prohřešky se vsáknou, v posledních hodinách bdělého stavu se ale hodí nezatížit žaludek (stejně tak játra ) něčím, co ho bude při spánku nutit běžet na plné obrátky.

A nyní se dostáváme k fyzické kondici. Možná je pro vás jednoduché sednout na kolo a napumpovat se ve šlapkách někde na našich aktuálně poloprázdných silnicích nebo polních cestách. Možná si prostě vyrazíte zaběhat. Pokud jste celý den nějakým podobným způsobem nebo pracovně fyzicky makali, v domácích podmínkách spíš budete potřebovat tělo srovnat. Pro tento případ rozhodně neopomeňte jógu jako staletími ověřenou vyrovnávací aktivitu s minimálními nároky na prostor. Nejsložitější je to v současné době s pravidelnou fyzickou aktivitou, pokud není přímo součástí práce a běh ani kolo pro vás z různých důvodů nejsou řešením. Naštěstí existují i pro tento případ spousty cvičení na internetu. Pokud jedno nevyhovuje, najdete jiné. Aktuálně bych nejvíc doporučil napsat heslo Tabata nebo Pilates, výborný je také ryze Český projekt Clash of Skills. Objeví se vám spousta dynamických cvičení na zpevnění těla, které většinu dne buďto ničila nějaká židle, anebo jste ho rozmazlovali ležením na pohovce nebo dokonce v posteli. Pokud máte chuť si s námi trochu zasoutěžit, využijte náš seznam Domácího posilování a vést si o tom záznam. S ukončením karantény vyhlásíme vítěze. K posilování tělem samozřejmě ti šťastnější majitelé posilovny přidají i stroje a činky, ostatní si mohou pomoci například Powerballem.

Sportovní specializace v domácích podmínkách bude nepochybně velká výzva. Největší technickou výzvou baseballu a softballu je nadhazovací, resp. házecí pohyb, hlavně ten magický švih zápěstím. Nezapomenout na správnou techniku může pomoci uvnitř v pokoji alespoň tenisový nebo jiný podobně velký měkký míč a matrace. Nebudete první nadhazovač, který strávil přípravu šviháním do matrace. Pěkné jarní dny pak lze využít i bez parťáka venku šviháním do libovolných stěn. Až nás konečně vypustí do arén, ukáže se také, kolik dnů jsme drželi pálku v ruce - úspěch pálkaře je obvykle přímo úměrný počtu švihů v přípravě. Spoustu zajímavých tipů na vylepšení techniky najdete na facebooku, YouTube a dalších místech (např. Ultimate Baseball Training)